Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:38

Atenţie cum parcaţi: se dau amenzi usturătoare!

 Credem că aţi observat cu toţii că de ceva timp, micul nostru Oraş Regal este tot mai sufocat de numărul din ce în ce mai mare de maşini. Cu o lipsă evidentă a locurilor de parcare, şoferii se înghesuie să parcheze pe unde pot. Zilnic vedem maşini suite pe trotuare, blocând accesul pe alei, sau parcate chiar pe locurile destinate persoanelor cu handicap. Unii conducători auto, în special posesorii de bolizi, consideră că strada le aparţine în totalitate. De vreo două săptămâni, agenţii de la Serviciul Rutier Curtea de Argeş s-au pus serios pe treabă, ies zilnic la pândă şi împart amenzi pe bandă rulantă celor care parchează neregulamentar, ba chiar şi celor care depăşesc linia parcării şi staţionează cu "dosul" maşinii în stradă. Vă informăm că, pentru oprire, sancţiunea este de 2 puncte penalizare şi 2-3 amendă, iar pentru staţionare, 4-5 puncte amendă şi 3 de penalizare. Poliţiştii promit că aceste acţiuni vor continua în perioada următoare şi poate aşa se va face puţină ordine în haosul din trafic. Cu atât mai mult cu cât  urmează o perioadă extrem de aglomerată în municipiu, pentru că argeşenii care sunt plecaţi la muncă în străinătate vin acasă în vacanţă, iar luna viitoare urmează şi Zilele Municipiului…

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It