Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:38

Cioban tăiat cu toporul, ajutat de salvamontişti

Un cioban de la stâna Oticu a avut nevoie de ajutorul salvamontiştilor în noaptea de miercuri spre joi. Potrivit şefului Serviciului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, tânărul în vârstă de 19 ani tăia lemne la stână, iar la un moment dat, din neatenţie, şi-a dat cu toporul în mâna stângă. Colegii de la stână i-au acordat primul ajutor, rana fiind destul de adâncă. Iniţial, hemoragia s-a oprit, iar ciobanul a plecat cu oile la păscut. Când a văzut că pierde din nou sânge, s-a întors şi a sunat la 112 pentru a cere ajutor. Au fost alertaţi salvamontiştii, iar Ion Sănduloiu, împreună cu un alt coleg, au plecat la intervenţie. Stâna se află pe Muntele Oticu, într-o zonă cu orientare dificilă, la şase ore de mers sub Vârful Moldoveanu. Salvamontiştii au ajuns la cioban şi după ce i-au acordat primul ajutor, l-au dus la maşină, moment în care tânărului, slăbit din cauza hemoragiei, i s-a făcut rău. Şi-a revenit şi a fost preluat de o ambulanţă SMURD, fiind adus la Spitalul Municipal Curtea de Argeş pentru acordarea de îngrijiri medicale. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It