Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 01:50

Dacia va produce maşini de intervenţie pentru Jandarmeria Română

 Joi, şeful Jandarmeriei Române, col. Gheorghe Sebastian Cucoş, a susţinut o conferinţă de presă în Argeş, în urma participării la "Consiliul Militar al Jandarmeriei Române". Gazda evenimentului a fost inspectorul şef al I.J.J. Argeş, col. dr. Gheorghe Lupescu. Inspectorul general al Jandarmeriei Române a vorbit despre principalele probleme cu care se confruntă instituţia, dar şi despre viitoarele dotări de care jandarmii vor beneficia. "Am început cu cei din conducerea ministerului un program de modernizare, deoarece avem armament serie de fabricaţie 1970 şi muniţie care nu intră în calibrele NATO, iar maşinile sunt într-o stare destul de înaintată de degradare. Dacia Mioveni ne-a ajutat să dezvoltăm o maşină pe specificul cerinţelor noastre, care să poată urca într-o zonă greu accesibilă şi, de asemenea, care să ofere protecţie. Contractul este semnat, câştigătoare este Uzina Dacia, care va produce modelul 4X4", a declarat inspectorul general al Jandarmeriei Române, col. Gheorghe Sebastian Cucoş. Potrivit acestuia, judeţul Argeş va primi patru maşini 4X4 şi două maşini de intervenţie pentru mediul montan.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It