Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 04:06

Zeci de jandarmi au fost avansaţi în grad!

Miercuri, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş a avut loc o ceremonie de mare amploare. Zeci de jandarmi au fost avansaţi în grad, la termen, mai exact: 8 ofiţeri, 36 de subofiţeri şi un maistru militar. "La sediul  Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş s-a desfăşurat ceremonialul militar organizat cu ocazia înaintării în gradul următor, la termen, a ofiţerilor şi subofiţerilor din cadrul instituţiei. Astfel, prin ordinul ministrului Afacerilor Interne au fost avansaţi în gradul de locotenent-colonel - 3 ofiţeri, în gradul de maior - 3 ofiţeri şi în gradul de locotenent - 2 ofiţeri. De asemenea, prin ordinul inspectorului şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş au fost înaintaţi în gradul următor 36 subofiţeri şi un maistru militar din cadrul Jandarmeriei Argeş", a precizat Delia Dragomirescu, purtător de cuvânt al I.J.J. Argeş. Ofiţerii care au trecut într-un grad superior sunt Oana Elena Cătălina, Elena Mirela Alexandrina şi Bogdan Ştefan, aceştia fiind avansaţi la gradul de locotenent colonel. În gradul de maior au fost avansaţi Aurel Graure, Liviu Alexandru Radu şi Denis Florentin Vlăsceanu, în timp ce Ion Cosmin Giurcă şi Robert Andrei Ilie au devenit locotenenţi. Şeful Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Argeş, col. dr. Gheorghe Lupescu, a fost cel care le-a înmânat gradele ofiţerilor nominalizaţi şi subofiţerilor. De asemenea, şeful I.J.J. Argeş i-a felicitat şi le-a urat succes în carieră.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It