Tot mai mulţi bolnavi în judeţ: peste 36.000 de argeşeni suferă de diabet!
Potrivit ultimelor statistici prezentate de Direcţia de Sănătate Publică Argeş, numărul bolnavilor cronici rămaşi în evidenţă a crescut la nivel de judeţ. În luna mai, ultima emisă de DSP Argeş, erau înregistraţi peste 300.000 de bolnavi la nivel de judeţ, comparativ cu aceeaşi lună anul trecut, când erau înregistraţi 282.000 de argeşeni suferinzi. A crescut numărul bolnavilor de diabet zaharat: mai 2018 - 36.424, comparativ cu mai 2017 - 34.411. Şi numărul argeşenilor care suferă de hipertensiune arterială a crescut: 100.482 în mai 2018, faţă de 93.324 în mai 2017. De asemenea, numărul bolnavilor de cancer a crescut în judeţul nostru: 18.438 - mai 2018, comparativ cu 17.706 - mai 2017.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
