Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 04:07

Turist englez fugărit pe munte de o haită de câini ciobăneşti 

 Echipaje ale Salvamont Argeş au fost solicitate vineri pentru a acorda primele îngrijiri medicale unui turist care, încercând să scape de nişte câini, s-a rănit la un picior. Din primele date rezultă că este vorba despre un cetăţean englez în vârstă de 37 de ani, care a fost atacat de şase câini ciobăneşti în Munţii Făgăraş, la Cota 1.300, la mică distanţă de Piscu Negru. Turistul englez se afla pe munte împreună cu doi prieteni din România, iar la un moment dat a fost atacat de câinii ciobăneşti de la o stână. Potrivit directorului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, bărbatul a fugit de câini şi, în timp ce alerga, s-a împiedicat şi s-a rănit la genunchiul drept. Un echipaj al Salvamont Argeş aflat în zonă a intervenit rapid, iar turistul englez a fost în afara oricărui pericol, rana fiind una superficială. Vă reamintim că, zilele trecute, salvatorii montani argeşeni şi-au ajutat colegii din Sibiu pentru recuperarea unei turiste din Ungaria căzută pe munte şi transportarea ei la Cârţişoara, de unde a preluat-o un elicopter SMURD.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It