Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 04:06

Să-i omorâm, că nu suntem în stare să ne apărăm de ei!

Problema urşilor şi a mistreţilor care distrug exploataţiile agricole şi ameninţă gospodăriile din Argeş a ajuns la urechile Prefecturii în nenumărate rânduri şi variante, soluţia rămânând însă suspendată undeva în marea fără fund a unei legislaţii stufoase şi prost construite, care nici nu protejează omul, nici nu duce grija animalelor. Oricâte plângeri au venit din partea primăriilor, vânătorii n-au avut aprobare pentru a reduce efectivele de urşi şi mistreţi care bântuie prin Argeş şi înspăimântă oamenii. Noroc cu epidemia de pestă porcină, dacă putem spune asta, căci va fi folosită drept pretext pentru diminuarea efectivelor de animale care ameninţă siguranţa oamenilor. Prin urmare, s-a dat liber la exterminarea preventivă a mistreţilor din judeţele Tulcea şi Constanţa, dar şi din Insula Mare a Brăilei şi Balta Ialomiţei, acolo unde au fost înregistrate cazuri de epidemie, iar vânătoarea va demara la început de septembrie. În plus, vor fi suplimentate cotele de ministreţi pentru vânătoare în toată ţara, iar vânătoarea va fi liberă pe durata a 3 luni. Dar nu doar mistreţii vor fi decimaşi, ci şi pe urşi îi aşteaptă aceeaşi soartă. Rămâne de văzut cât folos va aduce pentru argeşeni acest măcel al unor animale a căror vină este aceea că nu mai au hrană...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It