10.000 de euro pentru fiecare copil născut după 1 ianuarie 2018!
Un nou proiect de lege prevede acordarea de ajutoare pentru copiii cetăţenilor români. Statul vrea să deschidă depozite bancare pentru toţi copiii născuţi după data de 1 ianuarie 2018. Lunar, în fiecare cont va fi depusă o sumă, iar în momentul în care copilul împlineşte 18 ani, suma totală disponibilă în acel cont să fie de 10.000 de euro. Banii vor putea fi folosiţi de titularul contului după ce acesta a împlinit 18 ani şi doar dacă a terminat cele 12 clase obligatorii, în următoarele scopuri: deschiderea unei afaceri; plata studiilor universitare; achiziţia unei locuinţe, plata unui tratament costisitor, în caz de boală. Această lege cu depozitul bancar are rolul de a recompensa fiecare copil născut în România, un fel de mulţumire din partea statului pentru că a venit pe lume. În acelaşi timp, aceasta va fi dovada că statul se gândeşte la copil şi la viitorul lui, în sensul că, în momentul în care acesta va deveni major, el va avea un ajutor ca să pornească pe un nou drum în viaţă. Depozitul are şi rolul de a ajuta tinerii care provin din familii cu resurse financiare reduse pentru a putea să-şi continue studiile şi să absolve o facultate, astfel încât să crească gradul de educaţie al cetăţenilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
