Bani de la stat pentru panourile solare
Românii care vor să treacă de la alimentarea cu curent de la reţea la alimentarea cu curent de la panouri solare fotovoltaice proprii vor putea cere de la stat până la 20.000 de lei, prevede un proiect de act normativ al Ministerului Mediului. Practic, statul va acoperi 90% din cheltuielile necesare instalării panourilor fotovoltaice, restul de 10% urmând să fie suportat de persoanele fizice. Proiectul de ordin pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind instalarea de sisteme fotovoltaice pentru producerea de energie electrică, în vederea acoperirii necesarului de consum şi livrării surplusului în reţeaua naţională a fost lansat luni în dezbatere publică. Practic, asta ar însemna că o familie şi-ar putea produce pe cont propriu necesarul de curent electric, cu ajutorul energiei solare, fără să mai achite un abonament lunar unui furnizor. Totuşi, această variantă poate presupune, de-a lungul timpului, investiţii băneşti pentru întreţinere şi modernizare. Banii acordaţi de stat vor acoperi, în esenţă, costurile panourilor solare, plus invertorul, materialele pentru conexiuni, structura de montaj a sistemului, modul de comunicaţie, contorul inteligent şi tabloul electric. De asemenea, finanţarea nerambursabilă va acoperi TVA-ul, dar şi cheltuielile de montaj şi de punere în funcţiune pentru panourile solare fotovoltaice (maximum 15% din costurile echipamentelor şi instalaţiilor electrice). Pentru a se aplica, acesta trebuie aprobat de ministrul Mediului şi publicat în Monitorul Oficial.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
