Veste proastă pentru şoferi: se scumpeşte rovinieta!
Ministerul Transporturilor a trimis spre dezbatere publică un proiect de act normativ prin care propune ca transportatorii rutieri de marfă care folosesc autovehicule cu o greutate mai mare de 3,5 tone să plătească tarife mai mari la rovinietă dacă vor să circule pe drumurile publice. Potrivit Uniunii Naţionale a Transportatorilor Rutieri din România (UNTR), de această măsură vor fi afectaţi 30.000 utilizatori. Proiectul prevede dublarea tarifelor rovinietei pentru autovehiculele care au între 3,5 tone şi 7,5 tone, până la 600 euro cu TVA inclus pe 12 luni, de la 320 euro cât este în prezent. Rovinieta pentru 90 zile va ajunge la 171 euro, cu TVA inclus, de la 92 euro în prezent. De asemenea, tarifele pentru rovinieta de o zi vor fi de 12 euro, cu TVA inclus pentru toate vehiculele mai grele de 3,5 tone. Pentru ca proiectul de act normativ să intre în vigoare trebuie să fie adoptat de Guvern şi publicat în Monitorul Oficial.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
