Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 06:31

Un salvamontist argeşean pe Mont Blanc

Cel mai înalt vârf din Europa de Vest - Mont Blanc, 4.810 metri - a fost cucerit la sfârşitul săptămânii trecute de un cuplu de argeşeni ambiţioşi. Este vorba despre Gabriel Ruica (Yogi), salvamontist în cadrul patrulei de la Cota 2000 Transfăgărăşan şi soţia sa Cristina, care nu are vreo pregătire alpină, ci urcă pe munte pentru a aduna plante medicinale. Performanţa cuplului a fost apreciată şi de directorul Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, care-şi aşteaptă cu nerăbdare colegul să se întoarcă acasă pentru a-i împărtăşi din frumoasa experienţă.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It