Activităţile salvamontiştilor continuă în ritm alert
Salvamont Argeş continuă campania de completare şi suplimentare a stâlpilor de marcaj pe Moş Gore (Tunel Transfăgărăşan - Călţun, marcaj cruce albastră) şi pe punctul albastru, adică Turnul Paltinu-Piscu Negru. Totodată, s-a trecut şi de ultimul pas important în reabilitarea Refugiului Iezer, constând în refacerea plăcii de beton de la intrare. În aceeaşi acţiune s-a reuşit şi aplicarea unui alt strat de vopsea pe pereţi, lăcuirea mesei şi a pereţilor unei camere, precum şi instalarea a doi stâlpi de marcaj (bandă roşie) pe Vf. Iezer. Toate aceste acţiuni ale Salvamont sunt înscrise în programul de acţiuni "100 de ani România. Sărbătorim Împreună", dedicat Centenarului Marii Unirii, alcătuit ca urmare a angajamentului luat de către organizaţie de a întreprinde cel puţin 100 de acţiuni de refacere de trasee montane şi marcaje turistice, reparare de refugii şi amplasarea de noi refugii de supravieţuire, acţiuni de educaţie şi formare a copiilor pentru activităţile montane şi pentru acordarea primului ajutor medical. La acestea reamintim că se adaugă acţiuni de asigurare a asistenţei de specialitate şi mărirea gradului de siguranţă al evenimentelor cu caracter sportiv montan, acţiuni de promovare a unui turism montan civilizat şi în respect faţă de natură, în general, acţiuni care să aducă plus valoare şi care să mărească aria suporterilor şi iubitorilor de munte şi de turism montan desfăşurat în siguranţă şi în armonie cu natura. Etapa de marcaje s-a realizat cu sprijinul Bamesa Oţel şi Policolor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
