Ceremonii religioase dedicate eroului slt. (p.m.) Dragoş Traian Alexandrescu în Baza Militară Kandahar şi la Câmpulung
În data de 31 august 2018 s-au împlinit 10 ani de la trecerea în nefiinţă a slt. (p.m.) Dragoş Traian Alexandrescu. Militari ai Batalionului de Protecţia Forţei "Vulturii Carpaţilor" dislocaţi în Baza Militară Aeriană Kandahar au organizat o ceremonie religioasă dedicată acestuia, la fel ca şi colegii lor din ţară. În anul 2003 şi-a început cariera militară alături de Batalionul 30 Vânători de Munte "Dragoslavele" şi tot alături de ei, la prima lor misiune şi-a trăit ultimele clipe din scurta sa viaţă. La 31 august 2008, militari ai Batalionului 30 Vânători de Munte "Dragoslavele" se aflau într-o misiune de patrulare pe Autostrada A1 (Qalat-Kabul), la aproximativ 20 kilometri de Qalat. Al treilea transportor amfibiu blindat din coloana de patru a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat. În urma exploziei, sergentul major Dragoş Traian Alexandrescu a decedat. În semn de recunoştinţă, pentru memoria lui Alex (cum îi spuneau colegii) în curtea unităţii se află un monument dedicat tânărului erou, unde s-au inscripţionat câteva cuvinte: "Istoria noastră începe cu A... şi nu se va termina niciodată, vom fi oriunde, oricând onorând patria noastră".
Ceremonia s-a desfăşurat la Capela Sfântul Mare Mucenic Gheorghe unde a fost oficiată slujba religioasă prin care au fost înălţate cuvinte de rugăciune şi de închinăciune pentru eroul slt. (p.m.) Dragoş Traian Alexandrescu, cel care a dăruit suprema jertfă. Slujba a fost oficiată şi de preotul Batalionului de Protecţia Forţei "Vulturii Carpaţilor", Gheorghe Nicolescu, cel care în 2008, atunci cand a avut loc tragicul eveniment, era dislocat în teatrul de operaţiuni din Afganistan şi a condus pe ultimul drum pe colegul său, slt. (p.m.) Dragoş Traian Alexandrescu. Pentru faptele sale de eroism, a fost decorat cu Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Cavaler pentru militari, cu însemne de război. Dumnezeu să-l odihnească în pace!!!
În teatrele de operaţiuni au căzut la datorie 29 militari români. Gestul lor ne-a învăţat încă o dată că libertatea se câştigă greu şi că lecţia cea mai preţioasă a dăruirii de sine în numele unui ideal suprem este acela de a-ţi servi patria. Batalionul 30 Vânători de Munte "Dragoslavele" şi-a plătit tributul de sânge prin sacrificiul slt. (p.m.) Dragoş Traian Alexandrescu în teatrul de operaţiuni din Afganistan, în anul 2008. Gândurile noastre se îndreaptă acum către familia acestui erou, căreia îi transmitem un mesaj de alinare. Exemplul lui de abnegaţie şi devotament, al felului în care şi-a slujit ţara necondiţionat, este unul demn de urmat de către generaţiile viitoare!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
