Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:58

Militari români decoraţi în Baza Militară Aeriană Kandahar

 Zilele trecute, într-un cadru festiv, locotenent-colonelul Ionu-Raul Ilinca, comandantul Batalionului 30 Protecţia Forţei "Vulturii Carpaţilor" şi subofiţerul de comandă al aceluiaşi batalion, plutonierul adjutant principal Emilian Stănescu, au fost decoraţi de către comandantul TAAC-S (Train Advise Assist Command - South), general de brigadă Jeffrey D. Smiley, cu Medalia "Steaua de Bronz". De asemenea, alţi 17 militari din cadrul batalionului au primit Medalia de Merit a Forţelor Terestre ale Statelor Unite ale Americii (The Army Commendation Medal with "C" Device), pentru realizări meritorii obţinute pe timpul participării la Misiunea Resolute Support din Afganistan.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It