Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:52

Semne obscene în trafic: 10.000 lei amendă! 

 Se spune că abia atunci când ajungi şofer înveţi să înjuri... Situaţiile tensionate, şicanele în trafic sunt des întâlnite, dar, de exemplu, înainte de a face semne obscene în trafic, ar trebui să vă gândiţi de două ori, indiferent cât de nervoşi aţi fi. Recent a fost adoptat proiectul de lege care prevede sancţionarea cu amendă pentru hărţuire, atât sexuală, cât şi psihologică. Proiectul de lege a fost publicat deja în Monitorul Oficial. "Este interzis orice comportament de hărţuire, hărţuire sexuală sau psihologică definite conform prezentei legi atât în public, cât şi în privat!", se arată în articolul adăugat legii nr. 202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi, publicat în Monitorul Oficial la mijlocul lunii august. Conform noilor reglementări, amenzile pot fi date de ofiţerii şi agenţii de Poliţie, precum şi de jandarmi şi gradaţi ai Poliţiei de Frontieră. Sancţiunile pornesc de la 3.000 de lei şi pot ajunge la 10.000 de lei. În textul de lege se arată că prin hărţuire se înţelege "situaţia în care se manifestă un comportament nedorit, legat de sexul persoanei, având ca obiect sau ca efect lezarea demnităţii persoanei în cauză şi crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor". În ceea ce priveşte hărţuirea psihologică, sunt vizaţi cei care în mod constant sau repetitiv aplică "orice comportament necorespunzător care implică un comportament fizic, limbaj oral sau scris, gesturi sau alte acte intenţionate şi care ar putea afecta personalitatea, demnitatea sau integritatea fizică ori psihologică a unei persoane". De acum înainte, gesturile făcute la nervi sau în momente necontrolate ne pot costa bani grei, cu atât mai mult dacă vreun om al legii este prin preajmă. În aceeaşi categorie intră şi degetul mijlociu arătat mai ales în trafic, de unii şoferi nervoşi care cred că în acest mod se descarcă. Cetăţenii care se consideră hărţuiţi pot depune plîngeri la secţiile de poliţie de care aparţin.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It