Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:51

"Vindem doar cât să supravieţuim!"

 În Piaţa Centrală, deşi diversitatea legumelor şi fructelor este generoasă, iar calitatea atractivă, preţurile îi ţin la distanţă pe argeşeni. Concret, comercianţii nu pot face concurenţă scorurilor mici şi discount-urilor seductive din hypermarket-uri. Cum românul speculează fiecare bănuţ care poate fi în plus în portofel, nici nu este de mirare că sunt zile în care tarabele din pieţe abia dacă sunt vizitate de o mână de oameni conservatori, care spun că preferă să mănânce "mai sănătos". Desigur, ei scapă din vedere faptul că şi în piaţă comercianţii nu sunt toţi şi producători. Dimpotrivă, numărul producătorilor este tot mai mic, în timp ce al celor care aduc "de import" sau din cine ştie ce locuri îndoielnice este în creştere. Nu putem spune că la Piaţa Centrală se practică preţuri "nesimţite", însă este drept că ele sunt mult mai mari decât în lanţurile de magazine. De pildă, varza se găseşte cu preţuri între 2 şi 2,5 lei/kg, fasolea boabe cu 8 lei/kg, roşiile "româneşti" ajung la 4 lei/kg, preţ similar şi la ardeii kapia sau graşi. Cartofii se menţin la 2 lei/kg, ceapa la 2,5 lei/kg, usturoiul nu se găseşte sub 12 lei/kg, vinetele staţionează la 2,5 lei/kg, ceapa la 2,5 lei/kg, iar castraveţii au ajuns la 3 lei/kg. Fasolea verde face parte din categoria legumelor ce se vând scump, la preţuri de 7-8 lei/kg, iar ardeiul iute nu scade sub 7-8 lei/kg. Salata verde încă se mai găseşte şi se vinde la 3 lei/buc., iar verdeţurile, la 1 leu/legătura. Din categoria rădăcinoaselor amintim de păstârnac - 8 lei/kg, morcov - 2,5 lei/kg şi ţelină - 6 lei/kg. Comercianţii din piaţă se plâng de câte ori au ocazia: "Avem preţuri decente, dar ne omoară hypermarket-urile! Sunt zile când nu scoatem nici banii pe transport... şi acum a fost vară şi bine, dar la iarnă nu ştim dacă mai merită să degerăm o zi întreagă pentru câţiva lei". Aceasta a fost concluzia unei vânzătoare care nu aduce produse din propria gospodărie, însă nici aceia care vând produsul muncii lor din câmp nu au vreo mulţumire: "Vindem doar cât să supravieţuim!".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It