Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:58

Prima lună de toamnă îi menţine în alertă pe salvamontişti

 Şi finalul săptămânii trecute a fost unul de foc pentru salvamontiştii români, cu multe accidente şi inteevenţii pe munte! De sâmbătă până duminică dimineaţa, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 34 apeluri de urgenţă: 6 Salvamont Sibiu; 6 Salvamont Buşteni; 4 Salvamont Municipiul Braşov; 3 Salvamont Argeş; 3 Salvamont Zărneşti; 2 Salvamont Neamţ; 2 Salvamont Prahova, Formaţia Cheia şi câte unul pentru Salvamont Vatra Dornei-Suceava, Hunedoara, Gorj, Cluj, Săcele-Braşov, Vrancea, Bihor şi judeţul Caraş Severin. De asemenea, s-au mai primit alte 25 apeluri prin care se solicitau sfaturi şi informaţii despre zona montană.

Weekend-ul a început oricum cu două cazuri de forţă majoră petrecute vineri. Primul eveniment nefericit a fost în zona Vârfului Călţun (2.527 m), în Munţii Făgăraşului, un loc foarte greu accesibil din punct de vedere al configuraţiei terenului. Victima - un copil în vârstă de 8 ani - fost coborâtă de pe munte şi predată ambulanţei SAJ, care a transportat minorul la Spitalul Municipal din Curtea de Argeş pentru investigaţii de specialitate. Micuţul se accidentase destul de grav - leziuni la cap şi membrele inferioare, însă era conştient. În seara aceleiaşi zile, salvamontiştii din Buşteni au intervenit pentru salvarea unei persoane accidentate pe Valea Cerbului. Pentru eroii din munţi n-au mai contat întunericul, terenul accidentat şi distanţa mare de mers pe jos. Important era să fie salvată viaţa aflată în pericol, fără a se ţine cont cine şi de ce a greşit de s-a ajuns în acea situaţie! Şi această poveste a avut un final fericit...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It