Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:53

Inis Neziri este câştigătoarea Marelui Trofeu Cerbul de Aur 2018!

La 50 ani de la primul spectacol marca Cerbul de Aur, Marele Trofeu a ajuns în Albania. Inis Neziri este marea câştigătoare a ediţiei aniversare şi a premiului de 25.000 euro. Artista a interpretat, în concurs, piesele "Dau viaţa mea pentru o iubire" şi "Piedestal". Premiile speciale au ajus la Lidia Isac, Ryan O'Shaughnessy, Damiano Borgi, Raluca Blejuşcă, Ovidiu Anton şi Olivier Kaye. "Vreau să mulţumesc Televiziunii Române pentru ocazia de a participa la festival, ca reprezentant al ţării mele. Victoria din această seară, în faţa unor concurenţi atât de buni, este o experienţă incredibilă. A fost o competiţie extraordinară, un moment de răscruce în cariera mea. Dedic această victorie familiei şi echipei mele!", a declarat albaneza, vizibil emoţionată. La ediţia din acest an, juriul a fost format din Edvin Marton (Ungaria), Gigliola Cinquetti, Kristina Cepraga Goodwin şi Luminiţa Dobrescu (Italia), Eleni Foureira (Grecia), Arsenie Toderaş (Republica Moldova) şi Mădălin Voicu (România). 

Festivalul Internaţional Cerbul de Aur a debutat în anul 1968 şi a avut 17 ediţii, ultima dintre acestea fiind organizată în anul 2009. Evenimentul a devenit cel mai mare festival internaţional de muzicã organizat în România şi, în mod tradiţional, la Braşov. De-a lungul anilor, acest prestigios festival a găzduit apariţii sau recitaluri ale unor vedete precum Diana Ross, Amália Rodrigues, Julio Iglesias, Dalida, Sheryl Crow, Tom Jones, Juliette Greco, Vaya con Dios, Coolio, Christina Aguilera, Cliff Richard, Kenny Rogers, Ricky Martin, Kelly Family, Patricia Kaas, Gilbert Becaud, Josephine Baker, Toto Cutugno, Enrico Macias, Boy George, James Brown, Kenny Rogers, Ray Charles, UB40, Scorpions, Pink, Sheryl Crow şi mulţi alţii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It