Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:52

"Fără alcool la volan!"

Poliţia Română şi Asociaţia Berarii României au lansat campania de prevenire rutieră amintită, care urmăreşte reducerea evenimentelor rutiere produse pe fondul consumului de alcool la volan. Campania are ca obiectiv conştientizarea şoferilor şi a pasagerilor cu privire la consecinţele conducerii unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice, pentru reducerea numărului de evenimente rutiere. Astfel, pe lângă recomandarea de a nu consuma alcool şi a conduce transmisă direct şoferului, campania se adresează grupului său de apropiaţi, ce poate avea un rol decisiv în a-l determina să aibă un comportament responsabil la volan. Pentru a transmite mesajul campaniei, au fost realizate două spoturi video, o aplicaţie pentru reţelele de socializare, precum şi mai multe materiale informativ-preventive ce vor fi diseminate în perioada august-septembrie 2018. Campania a fost lansată în data de 14 august, pe autostrada A2, la staţia de taxare de la Feteşti, unde poliţiştii şi reprezentanţii Asociaţiei Berarii României au transmis mesajul preventiv şoferilor şi pasagerilor din autoturisme. În anul 2017, din cauza conducerii sub influenţa băuturilor alcoolice, s-au produs 247 accidente rutiere grave, în urma cărora 63 persoane au decedat, iar alte 249 au fost rănite grav.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It