Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:53

A murit şi ultimul Cavaler al Ordinului "Mihai Viteazul"!

"Nu mi-am făcut decât datoria. Am făcut ceea ce trebuia să fac. Pentru asta m-am pregătit, asta am făcut. Am participat la eliberarea Basarabiei, la trecerea Nistrului şi la luptele din Ucraina, de la Bug şi Nipru. Am ajuns până în Crimeea, Caucaz, Istmul Pericop, Krasnodar şi stepa Kalmîkă, la sud de Stalingrad... am fost prizonier de război la nemţi, în Lagărul Vistra nr. 8, de unde am fost eliberat în 1945 de trupele sovietice". Aşa se prezenta generalul (rtr.) Constantin Mihalcea acum ceva timp, adăugând că "nu mă consider erou, ci doar un român care şi-a făcut datoria". A devenit Cavaler al Ordinului "Mihai Viteazul" după ce, în a doua zi de Crăciun a anului 1942, cu bateria înconjurată de tancurile sovietice, a reuşit să iasă din încercuire, împreună cu toţi militarii din subordine. Distrăgând atenţia ochitorilor de pe tancurile T34, a scos soldaţii din faţa inamicului, ţâşnind călare printre tancuri şi prin nămeţii ridicaţi de viscolul siberian. Era bucuros că, la cei 99 ani ai săi (în anul 2013), deşi avea hernie, Parkinson, probleme cu ficatul, bila şi intestinele şi suferise un accident vascular cerebral, totuşi îşi păstrase "pasiunea pentru Sudoku". Şi, de asemenea, "inteligenţa, luciditatea". Ultimul Cavaler al României, generalul (rtr.) Constantin Mihalcea, în vârstă de 104 ani, a fost militar şi, în adâncul sufletului, a rămas militar până în ultima clipă. A luptat pentru România, la fel ca bunicii şi străbunicii noştri. Drum bun către stele, domnule general! Aveţi respectul şi recunoştinţa noastră veşnice!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It