România are cea mai scumpă benzină din UE!
Ţara noastră ocupă loc fruntaş în topul celor mai spectaculoase scumpiri ale benzinei în UE. Preţul acestui carburant la pompă a crescut cu 11% faţă de sfârşitul anului trecut. În plus, şi motorina se vinde mai scump cu 9% faţă de finalul lui 2017. Creşterile preţurilor nu se vor opri aici, fiindcă specialiştii anticipează noi scumpiri. În afară de România, în top se află ţări precum Belgia, Finlanda şi Germania, cu scumpiri peste 10 procente, însă paradoxul este că puterea de cumpărare la noi este incomparabilă cu a lor, dat fiind nivelul salariilor. Din datele Comisiei Europene reiese că mai mult de jumătate din preţul benzinei vândute în România constă în taxe şi accize, iar în cazul motorinei, proporţia este de aproape 48%.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
