Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:52

11 ani fără Aurel Marcu!...

Atât de repede au trecut 11 ani de când Batalionul 33 Vânători de Munte POSADA din Curtea de Argeş a pierdut primul camarad în teatrul de operaţiuni din Afganistan... Sublocotenentul (pm) Aurel Marcu a căzut la datorie, în data de 6 septembrie 2007, în timpul unei misiuni de patrulare. În bază a sunat alarma şi informaţia că soldaţi americani ai Gărzii Naţionale din Arizona au fost loviţi de o bombă-capcană. Câţiva au fost răniţi, unul dintre ei fatal. Sergentul major Aurel Marcu şi camarazii lui au intrat în acţiune şi au răspuns apelului de ajutor. În timp ce se grăbea spre scena atacului, vehiculul lui Aurel Marcu a fost lovit de o a doua bombă-capcană, care l-a ucis instantaneu. Alţi patru militari din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA au fost atunci răniţi. Militarul-erou avea 31 de ani şi a lăsat în urma sa o soţie îndurerată şi o fetiţă în vârstă de 5 ani, căreia cu greu i s-a putut explica faptul că tati urma s-o vegheze din cer, alături de îngeri… De asemenea, tatăl militarului a suferit atât de mult după pierderea lui Aurel încât a refuzat să se mai hrănească, iar într-un an s-a prăpădit de dorul fiului său… După moartea militarului, Andreea Marcu, fetiţa sa în vârstă de 16 ani, primeşte o pensie militară egală cu solda pe care o primea tatăl său, iar soţia, Aurelia Marcu, a fost încadrată în Armată, la o unitate din Piteşti, pe un post de subofiţer. 

Vă reamintim că în data de 17 mai, la solicitarea Ministerului Apărării Naţionale şi cu sprijinul Primăriei Curtea de Argeş, în semn de preţuire, respect şi pentru a cinsti memoria eroului Aurel Marcu, declarat şi cetăţean de onoare post-mortem al municipiului, a fost inaugurată o nouă stradă în Oraşul Regal, care-i poartă numele. Artera a fost numită "Sublocotenent Marcu" şi este situată în zona de nord, ca o derivaţie din zona străzii Valea Iaşului. Evenimentul a fost unul copleşitor şi încărcat de emoţie, pentru că pe lângă autorităţile locale, comandanţii Armatei, ISU, Jandarmeriei şi Poliţiei, au fost prezente şi Aurelia, soţia militarului căzut la datorie, împreună cu fiica acestora, Andreea Marcu. Astăzi, pentru a cinsti memoria eroului, militarii batalionului au depus o coroană de flori la mormântul acestuia din comuna Mătăsaru. Cinste şi onoare memoriei lui!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It