Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:54

Cioban bătut măr la propria-i stână pentru că n-a dat brânză mai multă!

Miercuri seara, la ora 23.54, la Salvamont Nucşoara s-a primit un apel de urgenţă prin care o femeie anunţa că soţul ei, cioban la stâna din Muntele Oticu, fusese bătut de patronul unei exploatări forestiere. Potrivit spuselor femeii, victima se afla în acele momente în pădure şi era dezorientată. A fost solicitat sprijinul Poliţiei şi al Jandarmeriei Montane, agenţii deplasându-se împreună cu echipa Salvamont la faţa locului. Ciobanul reuşise cu chiu, cu vai, să se întoarcă la stână, având, însă, multiple lovituri şi câteva coaste rupte. Acesta a fost transportat până la ambulanţă şi a fost preluat de cadrele medicale joi dimineaţa, în jurul orei 06.00. Conflictul s-ar fi iscat pe fondul unor glume "nesărate" legate de cantitatea de brânză/oaie rânduită de cioban pentru anul acesta, care se pare că n-ar fi fost fixă, ci ar fi variat "pe ochi frumoşi". În afară de cei doi protagonişti, de faţă au mai fost baciul şi un băiat care-l însoţea pe patronul exploatării forestiere, însă aceştia n-au intervenit. Sursele spun că este posibil ca victima şi agresorul ei să fi fost "pişcaţi", mai ales că foarte greu au putut să ofere lămuriri legate de ceea ce se întâmplase...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It