Romsilva a inaugurat expoziţia "100 de ani de silvicultură în România"
Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva a inaugurat miercuri, la Muzeul Cinegetic al Carpaţilor "Posada", expoziţia jubiliară amintită, eveniment dedicat Centenarului Marii Uniri din 1918, când toate provinciile locuite de români s-au unit într-un singur stat. La vernisajul expoziţiei au participat Ioan Deneş, ministru al Apelor şi Pădurilor, Ciprian Dragoş Pahonţu, director general al Romsilva, reprezentanţi ai Agenţiei "Moldsilva" din Republica Moldova, silvicultori în activitate sau pensionari, reprezentanţi ai sindicatelor din silvicultură, ai mediului academic sau cercetători, membri ai organizaţiilor profesionale, precum şi reprezentanţi ai autorităţilor locale. Expoziţia jubiliară "100 de ani de silvicultură în România" cuprinde peste 600 piese, între care amenajamente silvice vechi de peste un secol, hărţi, cărţi vechi, reviste de colecţie, unelte şi instrumente folosite de-a lungul timpului în silvicultură, uniforme, maşini de calcul, precum şi fotografii şi filme de epocă, prezentate interactiv. Expoziţia prezintă, în detaliu, activitatea silvicultorilor români de-a lungul ultimului secol şi modul cum au gestionat pădurile din România, după Marea Unire din 1918. Evenimentul este organizat de Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva sub egida Ministerului Apelor şi Pădurilor, în colaborare cu Asociaţia Administratorilor de Păduri din România, Agenţia "Moldsilva" din Republica Moldova, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură "Marin Drăcea", Federaţia Sindicatelor din Silvicultură "Silva", Asociaţia Pensionarilor Silvici din România, Societatea "Progresul Silvic", Facultatea de Silvicultură şi Exploatări Forestiere din Braşov, Colegiul Silvic "Theodor Pietraru" din Brăneşti şi Colegiul Tehnic Forestier din Câmpina.
În acest an, Ministerul Apelor şi Pădurilor şi Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva marchează Centenarul Marii Uniri din 1918 prin mai multe evenimente. Silvicultori din România şi Republica Moldova au aniversat în luna aprilie Centenarul Unirii Republici Democrate Moldoveneşti cu Regatul României, prin plantarea simbolică a "Pădurii Centenar" pe ambele maluri ale râului Prut, iar în această lună va fi inaugurat "Punctul Frăţiei Neamului Românesc", un obiectiv ridicat de silvicultori la punctul de întâlnire a celor trei mari provincii istorice româneşti, ţara Românească, Moldova şi Transilvania. Romsilva administrează 3,14 milioane de hectare de păduri proprietatea publică a statului şi 22 parcuri naţionale şi naturale cu o suprafaţă de aproximativ 850.000 hectare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
