Bugetul Programului "Rabla 2018" a fost suplimentat cu 200 milioane lei
Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a dezvăluit că Programul "Rabla" a fost suplimentat cu 200 milioane lei. Banii permit achiziţionarea a 30.000 de maşini noi, după ce prin prima parte a programului au fost achiziţionate 21.000 de maşini. Noul buget va fi aprobat săptămâna aceasta, după care se va da drumul primelor de casare. "Rabla este cel mai longeviv program guvernamental şi de fiecare dată am încercat că îmbunătăţim condiţiile de acordare a tichetelor. Întotdeauna suma este insuficientă. România accesează proiectul foarte repede. În prima parte a anului, când am aprobat bugetul, am alocat suma de 130 milioane lei pentru persoane fizice şi 20 milioane lei pentru persoane juridice. Ea a fost foarte repede epuizată. Sunt deja introduse pe piaţă 21.000 de maşini noi, care se produc aici, în România, şi acum s-a luat decizia să suplimentăm bugetul AFM cu o sumă de 200 milioane lei pentru aproximativ 30.000 de maşini. Sunt maşini noi care - într-adevăr - din toate punctele de vedere, ne asigură şi calitatea aerului şi siguranţa în circulaţie", a declarat Graţiela Gavrilescu. Cei 700 de lei, prima de casare, pot fi suplimentaţi cu 1.000 de lei pentru maşini cu emisii reduse sau cu 1.700 de lei pentru cele hibrid. Pentru cumpărarea unei maşini electrice, sprijinul guvernamental ajunge la 10.000 euro, în circulaţie fiind deja 500 de maşini electrice 100%. Ministrul a mai spus că vor fi suplimentate şi numărul de staţii de încărcare a maşinilor electrice, cu fonduri europene.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
