Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:17

O nouă taxă auto îi "paşte" pe români

Veste proastă pentru şoferii din România: Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului, a anunţat că de anul viitor va intra în vigoare o nouă taxă auto! Anunţul a fost făcut în cadrul unei emisiuni în care aceasta a precizat că noua taxă auto nu va ţine cont doar de gradul de poluare, ci şi de capacitatea cilindrică, dar şi de alte componente ale maşinilor. "Eu mi-am pus termen şi ştiţi că, atunci când îmi pun termen, mi-am luat angajamentul şi o şi fac, ca undeva, până la sfârşitul anului, să găsim forma finală ca la începutul anului viitor să ştim exact ceea ce avem de făcut, cum gândim proiectele de mediu. Să intre în vigoare de la 1 ianuarie, sau poate că perioadă de tranziţie 31 martie, ca lumea să se acomodeze, pentru că aşa este normal", a afirmat Graţiela Gavrilescu. De asemenea, referitor la plata taxei auto, ministrul a precizat că s-au transmis 800 milioane lei, urmând să fie emise ordine pentru încă 700 milioane lei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It