Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:20

Şoferii vor fi obligaţi să plătească RCA chiar dacă nu folosesc maşina!

Românii care au maşini înmatriculate, funcţionale, sunt obligaţi să încheie o asigurare de răspundere civilă (poliţă RCA) chiar dacă nu mai vor să le conducă şi le ţin parcate în curte sau în garaj. Acest lucru a fost decis recent de către judecătorii Curţii de Justiţie a Uniunii Europene. Astfel, dacă proprietarul nu decide să radieze maşina din circulaţie - şi astfel s-o lase fără plăcuţele de înmatriculare - acesta este obligat, în continuare, să aibă o poliţă RCA valabilă, indiferent dacă mai foloseşte cineva autoturismul sau nu. C.J.U.E. a stabilit că, într-o asemenea situaţie, se pot cere despăgubiri atât persoanei responsabile de accidentul produs cu maşina neasigurată, cât şi proprietarului automobilului, asta chiar dacă cel din urmă nu e responsabil civilmente pentru accident. Conform deciziei C.J.U.E., o maşină poate fi ţinută fără asigurare, pe un teren proprietate privată, numai dacă este radiată din circulaţie sau dacă poliţa RCA este suspendată. Cei care nu încheie asigurarea RCA, deşi sunt obligaţi, riscă o amendă de la 1.000 la 2.000 lei şi pierderea certificatului de înmatriculare al maşinii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It