Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:22

Elicopterul SMURD a aterizat la Curtea de Argeş de două ori în aceeaşi zi!

Luni după-amiază, pe platoul din faţa Sălii de Sport Municipale, elicopterul SMURD a aterizat de două ori, la scurte perioade de timp. Intervenţia de urgenţă a rapidului mijloc de transport a fost solicitată de cadrele medicale de la Spitalul Municipal pentru doi pacienţi aflaţi în stare foarte gravă. Primul, un bătrân în vârstă de 65 ani, prezenta infarct miocardic acut şi, întrucât situaţia sa critică depăşea competenţa medicilor de la Curtea de Argeş, după ce a fost stabilizat şi i-au fost acordate primele măsuri de ajutor, acesta a fost preluat de echipajul SMURD şi a fost transportat la un spital din Bucureşti. Cea de-a doua solicitare a avut drept subiect o micuţă în vârstă de 4 ani, care fusese zdrobită de o poartă metalică. Copila prezenta fractură de coloană cervicală şi medicii de la Spitalul Municipal din Oraşul Regal au trimis de urgenţă cazul la Piteşti, însă şi colegii de acolo au fost depăşiţi de situaţie, astfel că micuţa a trebuit să fie din nou preluată de elicopterul SMURD, care a transportat-o tot la Bucureşti.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It