170 ani de tradiţie a pompierilor militari din România!
Recunoaşterea faptului că 13 septembrie 1848 este unul dintre cele mai semnificative momente din tradiţiile de luptă ale armei pompierilor a fost unanimă, indiferent de epocile istorice şi regimurile politice prin care a trecut ţara. Drept urmare, ziua de 13 septembrie a fost sărbătorită dintotdeauna, ca fiind "Ziua Pompierilor din România", însă a fost legal oficializată după război, apoi prin Legea nr. 121/1996 privind organizarea şi funcţionarea Corpului Pompierilor Militari, dar şi prin H.G.R. nr. 1490/2004, pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. Pe timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza, pompierii au beneficiat de atenţia sa deosebită, capul oştii inspectându-i des şi fiind mulţumit, de fiecare dată, de modul cum se prezentau cazărmile şi oamenii. "Astfel, se cuvine, ca în fiecare an, să cinstim memoria înaintaşilor, dar în acelaşi timp să ne achităm de prezentele misiuni şi sarcini multiple care ne stau permanent în atenţie. Atitudinea noastră, a pompierilor, nu se reduce numai la cea de spectator la ceea ce se petrece în jur, ea este şi trebuie să fie cea a unor oameni de acţiune, curajoşi, hotărâţi, disciplinaţi, caracterizaţi prin simplitate şi modestie. Ţara, judeţul sau comunitatea în care trăim au nevoie de aportul, munca şi lupta noastră şi au încredere în noi", au transmis reprezentanţii IGSU. Manifestările vor avea loc mâine, începând cu ora 10.00, în Piaţa "Vasile Milea" din Piteşti, unde vor avea loc un ceremonial militar, o expoziţie de tehnică, exerciţii demonstrative şi activităţi interactive cu cetăţenii prezenţi la eveniment, dar şi la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş, unde - între orele 10.00 şi 13.00 - se va desfăşura "Ziua Porţilor Deschise".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
