Aproape 2.000 de argeşeni se vor implica în proiectul "Let`s Do It, Romania"!
Aşa cum am anunţat în urmă cu ceva vreme, pe 15 septembrie se va marca Ziua de Curăţenie Naţională şi Globală "Let`s Do It, Romania!". La nivel internaţional, 150 de ţări se unesc în cea mai mare mişcare civică - World Cleanup Day. Obiectivul World Cleanup Day este de a mobiliza 5% din populaţia Globului pentru a produce o schimbare reală de comportament faţă de resurse şi faţă de deşeurile generate. În România, "Let`s Do It, Romania!" îşi propune să mobilizeze 1 milion de voluntari. Înscrierea pentru Ziua de Curăţenie Naţională se face pe www.letsdoitromania.ro. Topul înscrierilor pentru Ziua de Curăţenie Naţională în România până la acest moment este următorul: Olt - 7.955 voluntari; Giurgiu - 5.118 voluntari; Bucureşti - 3.871 voluntari; Dolj - 2.993 voluntari; Suceava - 2.982 voluntari; Bihor - 2.577 voluntari; Argeş - 1.962 voluntari; Dâmboviţa - 1.830 voluntari; Vaslui - 1.730 voluntari; Cluj - 1.694 voluntari. Judeţele din România cu cei mai puţini voluntari la acest moment sunt: Harghita - 31; Botoşani şi Mehedinţi - 118; Alba - 161; Tulcea - 187; Covasna - 208; Sălaj - 244; Călăraşi - 266; Vâlcea - 285; Bistriţa Năsăud - 296; Brăila - 245; Satu Mare - 370. Alţi 11.747 voluntari n-au specificat încă un loc unde vor face curăţenie pe 15 septembrie. Harta înscrierilor pentru toate judeţele o veţi regăsi aici: https://membership.letsdoitromania.ro/counters-report. Topul judeţelor cu cele mai multe mormane de deşeuri puse pe hartă în Romania este: Ilfov - 484; Dolj - 363; Cluj - 215; Iaşi - 181; Galaţi - 112; Bacău - 87; Timişoara - 84; Neamţ - 53; Mehedinţi - 46; Giurgiu - 42; Bihor - 38; Vrancea - 38; Braşov - 37; Prahova - 34; Vaslui - 32.
Aşadar, sâmbătă se va face curat peste tot în natură! Întâlnirea voluntarilor va avea loc dis-de-dimineaţă, la punctele de înregistrare din fiecare judeţ/oraş, unde vor afla normele de siguranţă, vor primi saci şi mănuşi (firşte că puteţi veni gata echipaţi). După instructaj, veţi primi o zonă cu deşeuri şi... la treabă! Preşedintele Klaus Iohannis a participat deja la o acţiune-pilot pentru Ziua de Curăţenie Naţională de pe 15 septembrie. "Vreau să îi felicit pe cei de la <<Let’s Do It, Romania!>> care au fost împreună cu mine astăzi la această acţiune. Trebuie să ştiţi că ei nu sunt la prima acţiune, anul acesta ei sunt la a şasea acţiune şi, în aceşti ani, au mobilizat aproape un milion şi jumătate de voluntari. Este senzaţional!", a declarat acesta. Dacă doriţi să susţineţi acţiunea, puteţi participa financiar, printr-un SMS cu textul LDIR, în valoare de 5 euro fără TVA, la numărul 7473.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
