Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:22

ISU Argeş a sărbătorit Ziua Pompierilor printr-o paradă militară şi avansări în grad

Joi a fost o zi mare pentru pompierii argeşeni şi nu numai, pentru că militarii au sărbătorit "Ziua Pompierilor din România". În Argeş, evenimentul a fost marcat printr-o ceremo­nie care a avut loc în Piaţa "Vasile Milea", din centrul Piteştiului. Au fost orga­nizate o paradă militară, o expoziţie cu tehnica din dotare, dar şi o festivi­tate a avansărilor în grad. Momentul emoţionant s-a desfăşurat în prezenţa mai multor invitaţi din administraţia publică, dar şi a foştilor comandanţi din cadrul ISU Argeş. Au fost prezenţi la ceremonie, pe lângă prefectul judeţului, Emilian Dragnea, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, subprefectul Adrian Bughiu, foştii inspectori şefi din cadrul ISU Argeş Nicolae Grosu, Ion Popa şi Liviu Popescu. Festivitatea a început cu o ceremonie religioasă ţinută de un sobor de preoţi militari. Apoi au avut loc avansările în grad. Pentru profesionalismul, devotamentul şi curajul de care au dat dovadă în executarea misiunilor ce le-au fost încredinţate, au fost avansate în grad înaintea expirării stagiului minim, următoarele cadre: în gradul de locotenent colonel - Alin Berevoescu, iar în gradul de maistru militar clasa I - Manuel Bardă. Au devenit plutonieri adjutanţi următorii: Gheorghe Bădiţă, Ioan Movileanu, Robert-Marian Pavel, Marian Cristian Radu, Mihai Stancu şi Cătălin Lucian Zaharia. De asemenea, au fost felicitaţi şi au primit diplome de onoare pentru operativitatea din cadrul misiunilor îndeplinite şase subofiţeri: Andrei Ghenu, Florin Gheţea, Marian Trică, Cristian Stoica, Roberto Ionuţ Prioteasa şi Adelin Stoicescu. A avut loc o paradă militară, în cadrul căreia, cadrele ISU Argeş au defilat prin faţa tribunei oficiale, prezentând în acelaşi timp şi tehnica din dotare. Tot în Piaţa "Milea" au fost amenajate puncte de informare preventivă, de prim-ajutor calificat şi de prezentare a accesoriilor din dotare, pentru conştientizarea populaţiei cu privire la riscurile specifice judeţului nostru, reducerea lor, precum şi la modul de comportare în diferite situaţii de urgenţă. "A fi pompier e mai mult decât o meserie, este o viaţă dedicată vocaţiei de a face bine, de a ajuta şi de a te pune în slujba celorlalţi. De cele mai multe ori, pompierii sunt ultima speranţă de salvare pentru cei aflaţi în pericol. Astfel, se cuvine, ca în fiecare an, să cinstim memoria înaintaşilor, dar în acelaşi timp să ne achităm de prezentele misiuni şi sarcini multiple care ne stau permanent în atenţie", au transmis reprezentanţii ISU Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It