Consiliul Judeţean susţine pomicultorii argeşeni
Vineri, în Sala Mare a Consiliului Judeţean Argeş, a avut loc întâlnirea cu tema "Pomicultura argeşeană în 2018: de la tradiţional la livezi intensive eficiente şi asocieri profitabile". Evenimentul, organizat de grupul de iniţiativă al clusterului AGDAVIL, s-a adresat celor care doresc să înfiinţeze o afacere în domeniul pomicol, care au nevoie de fonduri în dezvoltarea livezilor, scopul său fiind identificarea principalelor oportunităţi în domeniul pomiculturii şi al clusterelor, în vederea dezvoltării acestui sector cu o bogată tradiţie în Argeş. La discuţii au participat pomicultori argeşeni şi reprezentanţi ai administraţiei publice locale şi ai institutelor de cercetare, Cu această ocazie, preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, a reiterate faptul că instituţia pe care o conduce susţine pomicultura, pomicultorii argeşeni şi proiectele acestora. În acest sens, Consiliul Judeţean Argeş a finanţat deja trei proiecte în acest sens, două proiecte care au vizat cercetări legate de măr şi căpşun şi un studiu privind zonarea pomică a judeţului, ce se găseşte la primăriile din judeţ, pentru a putea fi studiat de cei interesaţi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
