O tânără nemţoaică a vrut să moară pe Transfăgărăşan!
Duminică, o nemţoaică în vârstă de 20 ani, aflată în drumeţie pe Transfăgărăşan, a considerat că s-a săturat de viaţă şi a vrut să-şi pună capăt zilelor chiar în munţii din Argeş. Probabil ar trebui să ne simţim flataţi de alegerea tinerei, însă nu ne permitem să facem astfel de glume macabre. Se pare că aceasta avea probleme cu depresia şi lua medicamente, numai că, după ce le-a combinat cu alcool, mintea i-a luat-o pe arătură şi a îndemnat-o la gestul necugetat. Turista se afla în spaţiul amenajat pentru picnic din zona Cabanei Capra atunci când a încercat să-şi secţioneze venele de la ambele mâini. Salvamontiştii de la Cota 2000 Transfăgărăşan au fost anunţaţi în scurt timp despre tentativa de suicid şi a fost solicitat şi sprijinul ambulanţei, astfel că nemţoaica a fost preluată şi transportată la Spitalul Municipal din Curtea de Argeş. Fata prezenta plăgi tăiate de 9 şi 5 cm, pe antrebraţe, dar, din fericire, starea ei este stabilă, întrucât n-a reuşit să-şi nimerească venele. Cert este că tânăra are nevoie de ajutor de specialitate, fiindcă ştim cu toţii că tentativele de suicid nu sunt singulare şi că oamenii predispuşi spre astfel de gesturi nu se lasă până nu reuşesc.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
