Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 10:33

Firmele cu datorii mari la stat nu vor mai putea să ceară insolvenţa

Guvernul a terminat documentul prin care va schimba regulile de insolvenţă şi are câteva modificări majore. Poate cea mai importantă este că firmele nu îşi vor mai putea cere insolvenţa dacă, la data deschiderii procedurii, mai mult de 50% dintre datorii sunt către stat. Se urmăreşte astfel întărirea regulilor astfel încât să fie prevenită o eventuală insolvenţă doar pentru evitarea obligaţiilor bugetare. Chiar dacă numărul insolvenţelor a scăzut în prima jumătate a anului, tot avem aproape 4.200 de firme care au iniţiat această procedură, şi care au cauzat creditorilor pierderi totale de aproape 5 miliarde de lei, o creştere de 10%. În plus, numărul locurilor de muncă înregistrate de firmele insolvente în primul semestru al anului este în creştere cu peste o treime, asta însemnând un număr de aproape 26.000 de angajaţi. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It