Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 10:33

Începe "Competiţia naţională de descarcerare şi de acordare a primului ajutor calificat"

Începând de mâine şi până vineri, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt Puică Nicolae", cu sprijinul Primăriei Mioveni şi al S.C. Automobile Dacia S.A., va organiza "Competiţia  naţională de descarcerare şi de acordare a primului ajutor calificat" - faza naţională. În această etapă îşi vor arăta cunoştinţele, abilităţile şi măiestria în stăpânirea tehnicilor pentru descarcerare şi salvarea vieţii echipaje de pompieri militari din cadrul a 13 inspectorate pentru situaţii de urgenţă din ţară (Argeş, Călăraşi, Dolj, Gorj, Dâmboviţa, Iaşi, Bihor, Braşov, Neamţ, Alba, Mureş, Bucureşti, Ilfov şi Vâlcea), dar şi ale Republicii Moldova, Facultăţii de Pompieri şi Şcolii de pompieri şi protecţie civilă Boldeşti. În cadrul competiţiei, fiecare echipă va avea de rezolvat scenarii simple şi complexe, care să pună în evidenţă competenţele profesionale dobândite: unul de descarcerare a unei persoane dintr-un vehicul ca urmare a unui accident rutier, iar cea de-a doua probă constă în acordarea primului ajutor calificat, sub arbitrajul experţilor străini şi a specialiştilor din cadrul Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă. Competiţia va avea loc în Mioveni şi va debuta miercuri, 19 septembrie, începând cu ora 14.30, la Primăria Mioveni, cu o conferinţă de presă. De la ora 16.00, la Centrul Civic Mioveni va avea loc Festivitatea de deschidere. A doua zi, de la ora 09.00, la Centrul Civic Mioveni se vor desfăşura probele de concurs, iar vineri, în aceeaşi locaţie, vor avea loc celelalte probe şi Festivitatea de premiere. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It