În Argeş sosesc primele doze de vaccin antigripal
Toamna începe să-şi intre în drepturi, iar schimbările de temperaturi sunt propice pentru apariţia primelor cazuri de răceală şi gripă. De aceea, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică Argeş, conform graficului transmis de Ministerul Sănătăţii, săptămâna aceasta vor sosi la DSP primele 3.400 doze de vaccin antigripal. Următoarea tranşă este stabilită pentru a fi primită pe 15 octombrie, cea de-a treia pe 21 octombrie, iar ultima pe 28 octombrie. Important de ştiut este faptul că pentru judeţul nostru, necesarul este de 63.538 doze. În sezonul gripal trecut, în judeţul Argeş au fost confirmate 115 cazuri de gripă şi s-au înregistrat 3 decese. Campania de vaccinare gratuită a Ministerului Sănătăţii împotriva gripei de sezon vizează reducerea la maximum a îmbolnăvirilor prin gripă. Ea se va desfăşura în cadrul cabinetelor medicilor de familie şi în unităţi sanitare cu paturi, iar beneficiarii sunt persoanele cu risc ridicat de îmbolnăvire, mai precis personalul medical, persoane cu vârsta peste 65 de ani, una dintre categoriile cele mai expuse la viroze respiratorii, persoane cu boli cronice, în special boli respiratorii şi cardiovasculare, boli metabolice, copii şi bătrâni instituţionalizaţi, gravide, conform recomandărilor Organizaţiei Mondiale ale Sănătăţii şi ECDC.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
