Stâlpi noi pe traseele din Munţii Argeşului
Marţi, echipa neobosită a Salvamontului argeşean a poziţionat 100 de stâlpi de marcaj cu cimentul necesar, în zece zone aterizabile din Masivele Iezer Păpuşa şi Făgăraş, toate la altitudini cuprinse între 2.200 şi 2.500 m (Vf. Dara). Stâlpii vor fi amplasaţi pe traseele din Munţii Argeşului, pe diferite rute, înlocuind sau completându-i pe cei vechi. Implicat în această acţiune este şi Inspectoratul General de Aviaţie din cadrul M.A.I., care de ceva vreme a pus la dispoziţie un elicopter pentru verificarea prognozei favorabile, în aşteptarea timpului prielnic pentru zbor. Stâlpii au fost realizaţi integral de către Bamesa Oţel Topoloveni, cimentul a venit din partea Holcim Câmpulung, iar vopseaua necesară împrospătării semnelor de marcaj a fost oferită de Policolor. Acţiunea este, de asemenea, înscrisă în proiectul "100 România, sărbătorim împreună".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
