De la 1 ianuarie, bani mai mulţi pentru bugetari
Guvernul a aprobat un proiect de hotărâre care vizează toţi bugetarii. Mai exact, decontarea cheltuielilor de transport pentru bugetarii care se deplasează în interes de serviciu, sunt detaşaţi ori delegaţi şi care se vor folosi de autoturisme pentru deplasări se va face atât pentru maşinile aflate în proprietate personală, cât şi pentru maşinile pe care angajaţii respectivi doar le folosesc, dar nu le aparţin. Noile reguli de decontare se vor aplica de anul viitor, începând cu 1 ianuarie. Potrivit documentului aprobat recent de Executiv, bugetarii detaşaţi/delegaţi sau care se deplasează în afara localităţii unde muncesc de obicei în interes de serviciu vor avea decontate cheltuielile de transport. Noutatea vine, însă, în ceea ce priveşte autoturismul folosit de angajaţii care lucrează la stat. Le vor fi decontate cheltuielile de transport indiferent dacă vor merge cu maşina proprie sau maşina altcuiva.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
