Borna de pe Moldoveanu a fost reamenajată
# Drapelul României veghează din nou în cel mai înalt vârf din ţară!
În semn de recunoştinţă pentru eroii Bătăliei de la Sibiu, din septembrie 1916, precum şi pentru a marca împlinirea a 50 de existenţă a Regimentului 528 ISR (Informaţii, Supraveghere şi Recunoaştere) "Vlad Ţepeş" Brăila (înfiinţat la 1 octombrie 1968), militarii din cadrul acestei unităţi, împreună cu cei de la Batalionul 33 Vânători de Munte "Posada", în colaborare cu Primăria Nucşoara, echipa Invictus şi Salvamont Argeş, au instalat pe Vârful Moldoveanu o troiţă şi un catarg permanent pe care au arborat drapelul României. Totodată, au fost amplasate în acea zonă şi steagurile de identificare ale celor două unităţi, mai ales că acţiunea este înscrisă şi în contextul sărbătoririi Centenarului Marii Uniri. Iniţiativa a fost a brăilenilor, dar li s-au alăturat colegii de la Curtea de Argeş, întrucât ei deja stabiliseră cu echipa Salvamont Nucşoara şi cu Ion Sănduloiu să reamenajeze borna de pe Moldoveanu, care devenise un monstru abstract de cârpe, cioturi, steaguri şi alte lucruri pe care turiştii din întreaga lume le-au atârnat şi locul începuse să arate respingător. Prin urmare, a fost retezat tot şomoiogul de legături de acolo şi s-a ridicat un monument elegant, orientat cu faţa către cărare, conţinând date privind numele punctului şi altitudinea. Mai jos a fost ataşată o plăcuţă care să amintească de faptul că pe acolo au trecut şi militarii de la Regimentul 528 ISR Brăila în anul în care marcau cinci decenii de existenţă. La acţiune au participat 13 militari de la Brăila, 25 de la Curtea de Argeş, 5 foşti comandanţi ai Regimentului 528 ISR - cel mai bătrân având 70 de ani (iar cel mai tânăr 60) şi alţi 2 militari din judeţul Argeş, din cadrul cabinetului SMAp. Cu această ocazie, echipa Invictus a realizat şi fotografia care va reprezenta lotul României la Olimpiada de la Sydney de anul acesta (20-27 octombrie). Căpitanul grupului atletic, lt. col. Laurenţiu Şerban, deşi are piciorul drept lipsă (l-a pierdut în Afganistan, în urmă cu 10 ani, dar a rămas în Armată şi-şi doreşte să ajungă paraşutist militar şi să revină într-o nouă misiune, în Afganistan), a urcat fără probleme pe Moldoveanu. "Pentru reuşita acţiunii în timp util, s-a plecat de dimineaţă cu saci de ciment, cu apă, cu fiare şi cu toate materialele necesare, iar până seara s-a şi coborât. Întrucât în ziua următoare avea loc mişcarea ecologică <<Let's do it, Romania!>>, s-a făcut curăţenie temeinic şi toate cioturile şi textilele îndepărtate de la bornă au fost cărate la bază", ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Regimentului 528 ISR Brăila, mr. Aurel Voicu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
