Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 10:30

Jandarmii argeşeni salvează vieţi!

Miercuri, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş din strada Smeurei, nr. 21, Piteşti, s-a desfăşurat activitatea de donare de sânge din cadrul campaniei "Colecta mobilă", aceasta derulându-se conform planului de campanie internă al I.J.J. Argeş. Zeci de jandarmi din judeţul Argeş şi-au anunţat intenţia şi au participat la această activitate, reprezentând un profund act umanitar faţă de semeni, fiind un gest nobil de ajutor al omului aflat în suferinţă. Donarea de sânge nu poate fi înlocuită de niciun fel de tratament, are un maximum de eficienţă şi poate duce la salvarea multor vieţi. De-a lungul anilor, Jandarmeria Argeş s-a implicat în mai multe proiecte umanitare care - printre altele - au vizat inclusiv donarea de sânge. Mulţi dintre jandarmi donează sânge periodic, mai mult, au sprijinit de fiecare dată Centrul de Transfuzie Sanguină Argeş, atunci când acesta s-a confruntat cu un deficit la unele grupe rare de sânge. Un gest lăudabil, ce merită a fi luat drept exemplu de către toţi argeşenii şi nu numai!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It