Un adolescent a murit înecat în Lacul Marina, sub ochii surorii!
O tragedie s-a petrecut în această dimineaţă, în jurul orei 05.00, atunci când un adolescent în vârstă de doar 16 ani, din Curtea de Argeş, a murit înecat în Lacul de acumulare Marina. Tânărul a cărei zi de naştere fusese cu doar o săptămână în urmă s-a aflat cu sora sa, în vârstă de 23 ani, şi cu mai mulţi prieteni la o pensiune din municipiu, acolo unde au sărbătorit un majorat. Se pare că băiatul a consumat foarte mult alcool, lucru care a cam înfuriat-o pe sora sa, care l-a mustrat. Pe drumul de întoarcere spre casă, când adolescentul era însoţit de soră şi de un alt prieten în vârstă de 19 ani, adolescentul nu a mai suportat reproşurile şi s-a urcat pe balustradă, de unde a sărit în lac. Tânărul care îi însoţea a sărit în apă ca să-şi salveze prietenul, dar s-a speriat şi a ieşit rapid, după care a sunat la 112. La faţa locului au ajuns un echipaj de pompieri cu o barcă de salvare şi un echipaj SMURD. După mai bine de 15 minute de căutări, băiatul a fost găsit, inconştient şi a fost tras la mal. Paramedicii au efectuat manevre de resuscitare vreme de 50 minute, conform regulamentului, fără rezultate pozitive. Din păcate, tânărul a fost declarat decedat... Prietenul său, aflat în stare de hipotermie şi agitaţie, a fost preluat de SMURD şi transportat la Spitalul Municipal pentru îngrijiri. Oamenii legii au deschis o anchetă prin care vor să pună cap la cap cele întâmplate şi să stabilească exact cum s-a petrecut tragedia care a lăsat o familie îndurerată...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
