"Vulturii Carpaţilor" au raportat: "Misiune îndeplinită şi efectiv complet!"
Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, şeful Statului Major al Apărării, generalul Nicolae Ciucă şi ambasadorul SUA, Hans Klemm, au participat joia trecută la ceremonia de repatriere a aproximativ 450 militari din cadrul Batalionului 30 Protecţia Forţei "Vulturii Carpaţilor", eveniment ce a avut loc la Câmpulung-Muscel. Cu această ocazie, alături de militarii argeşeni şi de conducerea Ministerului Apărării Naţionale s-a aflat prefectul Emilian Dragnea, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu şi senatorul Şerban Valeca.
A fost cea de-a treia misiune dusă la capăt de vânătorii de munte din Câmpulung Muscel, după Afganistan 2008 şi Kossovo, în perioada 2005-2007. "Nu poate fi o zi mai frumoasă decât aceea care, după prezenţa solemnă, constatăm că efectivele sunt complete şi că toţi colegii noştri sunt în siguranţă acasă. E o zi în care nu putem să nu ne gândim la cei care au căzut sub drapel, la toţi cei 29 eroi ai Armatei Române căzuţi la datorie în teatrele de operaţiuni", a declarat ministrul Mihai Fifor. Ambasadorul la Bucureşti al SUA, Hans Klemm, a elogiat modul în care România şi-a respectat angajamentele de partener strategic încă din anul 2002, când primii militari români plecau în Afganistan. "Comandanţii forţelor militare americane au cel mai mare respect faţă de aptitudinile, curajul şi angajamentul militarilor români şi au fost onoraţi să lupte alături de ei în Afganistan, în Irak sau în altă parte", a spus acesta.
Vă reamintim că misiunea principală a Batalionului 30 Protecţia Forţei "Vulturii Carpaţilor", desfăşurată în perioada februarie-august 2018, a constat în securizarea bazei aeriene militare din Kandahar pentru a asigura protecţia forţelor coaliţiei şi a permite executarea operaţiunilor de instruire, consiliere şi asistenţă a Forţelor de Securitate şi Apărare Naţionale Afgane.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
