Chinezi prinşi lucrând ilegal în Argeş
Săptămâna trecută, poliţiştii de la Imigrări, din Argeş, au depistat doi cetăţeni din China în vârstă de 33, respectiv 38 ani, care lucrau fără forme legale. De asemenea, din verificările efectuate a rezultat faptul că străinii se aflau ilegal în ţara noastră. Ca urmare a celor constatate, oamenii legii au emis pe numele celor în cauză decizii de returnare de pe teritoriului României, prin care sunt obligaţi să părăsească ţara în termen de 15 zile. Totodată, angajatorul a fost amendat cu 30.000 lei. Serviciul pentru Imigrări al judeţului Argeş continuă acţiunile pentru prevenirea şi combaterea muncii ilegale a străinilor, utilizând toate resursele proprii de care dispune şi cooperând cu toate instituţiile cu atribuţii în domeniu, în scopul menţinerii unui climat de ordine şi linişte publică în rândul comunităţii noastre. "Facem apel către toţi cetăţenii străini de pe raza judeţului si contăm pe respectul dumneavoastră faţă de legislaţia în domeniu, invitându-vă să ne contactaţi pentru orice aspect referitor la aplicarea prevederilor legale la sediul Serviciului pentru Imigrări Argeş din bulevarul Republicii, bl. E3c, Mezanin 2, la numărul de telefon 0248/222328, e-mail: ag.igi@mai.gov.ro, sau vizitând site-ul public la adresa www.portaligi.mai.gov.ro", au transmis oamenii legii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
