S-au aventurat pe munte ignorând avertizările meteorologice şi au fost la un pas să moară îngheţaţi!
Luni noaptea, patrula de serviciu de la Cota 2000 a fost solicitată de colegii de la Salvamont Sibiu pentru a le veni în sprijin în acţiunea de recuperare din zona de creastă a doi turişti care, din cauza zăpezii şi a viscolului din munte (şi fiind echipaţi necorespunzător), nu reuşeau să mai avanseze. Aceştia au fost observaţi de un alt grup de doi drumeţi, care au alertat autorităţile. Ajunse la faţa locului, echipele de salvatori montani au găsit pe unul dintre turiştii care aveau probleme în şoc hipotermic şi stop cardio respirator, aşa că au făcut tot posibilul să-l coboare cât mai repede la Cabana Bâlea Lac. Bărbatul a fost resuscitat timp de mai bine de o oră şi jumătate, până la sosirea personalului medical, după care a fost transportat la Spitalul Judeţean Sibiu pentru investigaţii medicale amănunţite. La ora 02.30, când pacientul intrase la UPU Sibiu, acesta se prezenta cu o temperatură internă a corpului foarte scăzută. Salvarea omului a întârziat din cauza drumului foarte greu practicabil, întrucât viscolul afecta puternic vizibilitatea, iar zăpada aşternută făcea ca ambulanţa să derapeze.
Deşi s-au dat avertizări cu privire la vremea neprielnică pentru drumeţii, astăzi, în jurul orei prânzului, salvamontiştii din Argeş au urcat de urgenţă iarăşi în munte pentru a evacua doi turişti nemţi din zona Călţun. Unul dintre aceştia, în vârstă de 67 de ani, prezenta semne de epuizare fizică, astfel că nu mai era capabil să coboare din munte singur. Din nou, cei doi nu aveau echipamente adecvate condiţiilor vremii şi au fost surprinşi de viscol luni, în zona Vârfului Negoiu. Nemţii au fost coborâţi la Piscu Negru, pe Transfăgăraşan, de către echipele Salvamont Sibiu de la Baza Salvamont Bâlea şi Salvamont Argeş de la Cota 2000. Intervenţia a durat aproximativ 7 ore...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
