Bullying-ul va fi considerat o formă de violenţă psihologică
Iniţiativa legislativă de prevenire a bullying-ului în şcoli, care-şi propune să modifice Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011 prin introducerea acestui concept ca formă de violenţă psihologică, alături de celelalte forme de violenţă fizică, a primit zilele trecute raport de adoptare în Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport din Camera Deputaţilor şi urmează să ajungă în plenul Camerei Deputaţilor pentru dezbateri şi vot final. Va urma apoi votul în Senat. Acest demers este iniţiat şi susţinut de peste un an de Itsy Bitsy FM şi Asociaţia Părinţilor Isteţi. Modificarea Legii educaţiei prevede şi posibilitatea ca toţi cei implicaţi în acţiuni de bullying, atât agresorii, cât şi victimele, să beneficieze de asistenţă şi evaluare psihologică. Există două iniţiative legislative de prevenire a bullying-ului (modificarea Legii educaţiei nationale nr. 1/2011 şi modificarea Legii nr. 53/2003 privind Codul muncii), depuse în Parlament de către deputaţii Andrei Pop şi Petre Florin Manole şi susţinute de 26 de senatori şi deputaţi din majoritatea partidelor politice (16 PSD, 2 PNL, 4 UDMR, 1 ALDE, 1 PMP, 1 Independent, 1 Minorităţi).
În textul iniţiativelor legislative, violenţa psihologică - bullying-ul - este acţiunea sau seria de acţiuni verbale, relaţionale, cibernetice şi fizice, într-un context social dificil de evitat, săvârşite cu intenţie, în mod constant şi repetat, care implică un dezechilibru de putere, care au drept consecinţă atingerea demnităţii ori crearea unei atmosfere de intimidare, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare, îndreptate împotriva unei persoane sau unui grup de persoane. La nivel european, România se situează pe locul 3 în ceea ce priveşte bullying-ul în clasamentul celor 42 de ţări în care a fost investigat fenomenul, potrivit unui raport al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS). De asemenea, proiectul "Bullying-ul în rândul copiilor. Studiu sociologic la nivel naţional", realizat de către Organizaţia "Salvaţi Copiii", a scos în evidenţă o serie de date îngrijorătoare: 1 din 4 copii era umilit în mod repetat la şcoală, în faţa colegilor; 1 din 5 copii umilea în mod repetat un alt copil la şcoală; în mod repetat, în şcoală, 3 din 10 copii erau excluşi din grupul de colegi; 1 din 6 copii era bătut în mod repetat; 7 din 10 copii au fost martorii unei situaţii de bullying în mediul şcolar. Efectele fenomenului bullying sunt negative pentru dezvoltarea copiilor, precum şi pentru un traseu educaţional şi emoţional normal. Copiii, victime ale violenţei psihologice - bullying, pot experimenta scăderea încrederii în sine, depresia, abandonul şcolar, scăderea rezultatelor la învăţătură, ajungându-se chiar până la sinucideri.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
