Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:24

Escroci prin metoda "Accidentul", trimişi în judecată

Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Argeş au finalizat cercetările într-un dosar penal întocmit pentru comiterea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat şi înşelăciune, folosind ca mod de operare metoda "Accidentul". În urma cercetărilor, oamenii legii au stabilit că, în perioada aprilie-mai, şapte suspecţi cu vârste între 17 şi 43 ani au determinat prin metoda precizată un număr de şapte persoane vătămate să le remită diferite sume de bani, fiind creat un prejudiciu evaluat la peste 100.000 lei. Este vorba despre Daniel Serhan M. (18 ani), Alexandru Florin G. (17 ani), Dragoş N. (18 ani), Leonte C. (40 ani), Tudoriţă C. (40 ani), Tanior C. (43 ani) şi Taner C. (21 ani), toţi din oraşul Medgidia, judeţul Constanţa. Unul dintre împricinaţi a fost prins în flagrant în zona unui supermaket din cartierul piteştean Găvana III de un elev la şcoala de agenţi de poliţie. Iar un altul, mai exact adolescentul în vârstă de 17 ani, se cazase la un hotel de lux din centrul municipiului Piteşti. În camera ocupată de acesta, poliţiştii au descoperit o importantă sumă de bani, susceptibilă a proveni din infracţiuni. În urma verificărilor s-a mai constatat că majoritatea celor amintiţi au rude aflate în închisoare tot pentru acelaşi gen de fapte. Dosarul cauzei a fost înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş cu propunere de trimitere în judecată.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It