Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:28

Nu urcaţi pe traseele turistice montane din Argeş fără echipament de iarnă!

În urma căderilor de zăpadă de la începutul săptămânii, în zona de creastă a Masivului Făgăraş, la altitudinea de 2.000 metri s-a depus un strat de omăt de aproximativ 10 cm, în creştere spre 20 cm, la 2.500 metri. Această situaţie impune parcurgerea traseelor turistice de altitudine din judeţul Argeş cu precauţie, folosind echipamentul de iarnă: îmbrăcăminte şi încălţări adecvate (atenţie, NU pantofi de alergare montană!), beţe de schi, piolet şi colţari, pentru zonele unde s-a format gheaţă. 

Cum în weekend au fost noi căderi de zăpadă, se recomandă să nu se parcurgă trasee lungi, cu pasaje dificile, cum ar fi traseul de creastă al Făgăraşului, sau traseele de urcare pe Moldoveanu şi Negoiu, mai ales de către persoane fără experienţă de iarnă. Trebuie ţinut cont şi de faptul că ziua este mai scurtă, la ora 19.30 fiind deja întuneric. Astfel, în planificarea turei trebuind să se aibă în vedere intervalul de lumină, întoarcerea trebuind să fie programată chiar cu o oră-două înaintea întunericului, pentru a evita situaţii nedorite. În orice caz, conducătorii auto care intenţionează să parcurgă Transfăgăraşanul sau drumurile din Munţii Argeşului de la altitudini mari trebuie să aibă autoturismele echipate de iarnă!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It