Păduchii, cei mai buni "colegi de bancă" în noul an şcolar!
Direcţia de Sănătate Publică Argeş a anunţat că la triajul epidemiologic efectuat la începutul acestui an şcolar, au fost examinaţi 65.267 de copii şi adolescenţi (din totalul de 87.907 înscrişi). După ce au fost "puricate" 525 de creşe, grădiniţe, şcoli, licee, şcoli profesionale, centre de plasament şi unităţi speciale, au fost depistate 144 de îmbolnăviri în rândul şcolarilor şi preşcolarilor din judeţ. Pediculoza, afecţiunea care denumeşte contaminarea părului cu păduchi, a ocupat un loc de frunte în topul bolilor identificate în septembrie la triajul epidemiologic. Şi nu doar în râdul copiilor, căci au existat şi câţiva dascăli "norocoşi" care devenit gazde bune pentru aceşti paraziţi. În orice caz, în luna septembrie, unităţile de învăţământ preuniversitar au raportat la DSP Argeş 79 de cazuri de pediculoză (dintre care 72 înregistrate în şcoli şi licee din mediul urban!), 42 de angine, 15 alte boli infecţioase şi 8 micoze.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
