Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 14:47

Anul trecut, 138 de pacienţi au fost infectaţi în timpul spitalizării

Potrivit statisticii din 2017, pusă la dispoziţie de DSP Argeş, cele mai frecvente infecţii nosocomiale au fost din aria digestivă. Anul trecut au fost raportate la Direcţia de Sănătate Publică Argeş, în sistem de rutină, 138 de infecţii asociate asistenţei medicale, cele mai numeroase, 124, fiind digestive. Celelalte infecţii nosocomiale au fost, pe cauze: respiratorii (4), cutanate (2), asociate manevrelor terapeutice/exploratorii (1), la plăgi chirurgicale (4), la organe genitale (1) şi de altă natură (2). În topul unităţilor cu infecţii nosocomiale din 2017, pe primele locuri se clasează Spitalul Judeţean de Urgenţă (89 de cazuri), Spitalul de Pediatrie Piteşti (13) şi Spitalul Municipal Câmpulung (11). Spitalul Municipal Curtea de Argeş şi Spitalul de Psihiatrie "Sf. Maria-Vedea" au raportat câte 5 cazuri de infecţii asociate asistenţei medicale, Spitalul Penitenciar Mioveni şi Spitalul Militar de Urgenţă "Dr. Ion Jianu" Piteşti - câte 4; Spitalul de Geriatrie şi Boli Cronice "Constantin Bălăceanu Stolnici" Ştefăneşti - 3 cazuri; Spitalul de Pneumoftiziologie Leordeni, 2 cazuri; Spitalul de Pneumoftiziologie "Sf. Andrei" Valea Iaşului şi Spitalul de Boli Cronice Călineşti - câte un caz. În condiţiile în care, la capitolul infecţii asociate asistenţei medicale, media europeană a fost, tot în 2017, de 5,70%, alte 6 unităţi din Argeş au pus cifra "0" în dreptul rubricii, declarând în acest fel că nu au nici măcar un pacient îmbolnăvit cu germeni intraspitaliceşti. Unităţile medicale "curate" sunt: Spitalul de Recuperare Brădet, Spitalul Orăşenesc "Regele Carol I" Costeşti, Spitalul de Pneumoftiziologie Câmpulung, Spitalul Orăşenesc "Sf. Spiridon" Mioveni, Spitalul "Sfântul Nicolae" SRL şi "Muntenia Medical Competenciens" S.A.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It