Primul caz de meningită West Nile în Argeş!
Direcţia de Sănătate Publică Argeş a confirmat primul caz de meningită West Nile din Argeş, din acest an. Bărbatul, în vârstă de 78 de ani din Piteşti, a fost internat la Secţia Boli Infecţioase Adulţi a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti, fiind tratat şi externat în stare ameliorată. Argeşeanul a fost diagnosticat în baza rezultatelor analizelor efectuate la Institutul Cantacuzino din capitală. De asemenea, alte 5 persoane din Argeş, cu vârste cuprinse între 19 şi 63 de ani, aşteaptă rezultatele, fiind suspecte de aceeaşi afecţiune. Potrivit specialiştilor, aproximativ 80% din persoanele infectate cu virusul West Nile nu prezintă simptome. În cazul în care aveţi febră, durere de cap intensă, dureri musculare, vărsături şi erupţii cutanate, sunteţi sfătuiţi să mergeţi de urgenţă la medic!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
